16 czerwca 2024

Jakie dodatkowe koszty należy ponieść nabywając nieruchomość na kredyt?

Nabywając nieruchomość w kredycie hipotecznym należy ponieść szereg dodatkowych kosztów. Klienci często nie zdają sobie sprawę z tego ile  gotówki muszą posiadać, aby zakupić wymarzoną nieruchomość. Mają odłożone pieniądze jako wkład własny, ale na pokrycie innych kosztów już nie. Aby je sfinansować po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej często muszą posiłkować się dodatkową pożyczką. To najgorsze rozwiązanie jakie można wybrać. Dlaczego? Ponieważ wszystkie koszty towarzyszące realizacji kredytu hipotecznego należy zapłacić przed jego uruchomieniem.

Zdarza się, że bank zanim przeleje środki na konto sprzedającego po podpisaniu aktu notarialnego weryfikuje ponownie BIK klienta. A w nim pojawi się zapytanie o pożyczkę lub wpis potwierdzający jej udzielenie. Jeśli tak się stanie to uruchomienie kredytu zostanie wstrzymane. Czytałem też na forach internetowych wypowiedzi klientów, którym z tego powodu bank nie uruchomił kredytu. Nierzadko były to transakcje prowadzone przez ekspertów kredytowych, którzy ten karkołomny pomysł klientom zaproponowali.

Aby uniknąć sytuacji w których klient zaskoczony zostaje wysokością dodatkowych kosztów, jakie musi zapłacić przygotowałem kalkulator. Dzięki niemu każdemu mojemu klientowi w ciągu kilkunastu sekund mogę wyliczyć wszystkie koszty towarzyszące realizacji kredytu na zakup nieruchomości.

Ich wysokość zależy od kilku czynników. Na przykład czy to jest pierwsza nieruchomość jaką nabywa klient czy kolejna? Czy zakup jest od dewelopera, czy z rynku wtórnego? Jakie dodatkowe koszty bankowe występują? Jeśli tak to czy będą doliczone do kredytu lub płatne gotówką? Czy kredyt będzie z gwarancją BGK? Czy transakcja będzie prowadzona przez biuro nieruchomości lub bezpośredni zakup od sprzedającego? Po wprowadzeniu do kalkulatora tych parametrów następuje wyliczenie wszystkich kwot.

Jeśli okaże się, że klient nie dysponuje wystarczającą gotówką to mogę zaproponować inne rozwiązania. Wymaga to jednak indywidualny konsultacji.

Dlatego drogi kliencie, jeśli myślisz o zakupie nieruchomości a nie dysponujesz żadnymi własnymi środkami to skontaktuj się ze mną. Przedstawię różne scenariusze rozwiązania Twojego problemu. Będą one dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Rozwiązania te są  akceptowane przez banki.

A oto przykładowe wyliczenia dla tej samej kwoty kredytu dla różnych scenariuszy.

Zakup z rynku wtórnego, bezpośrednio od sprzedającego. Pierwsza nieruchomość klienta. Prowizja banku 1,0%.

Zakup z rynku wtórnego za pośrednictwem biura nieruchomości. Kolejna nieruchomość klienta. Bankowe ubezpieczenie na życie do kredytu 5%.


Zobacz inne wpisy

Messenger
artur@tomaszewskikredyty.pl
+48 601 643 088
Artur Tomaszewski
Kaszubska 10, lokal 14
75-036 Koszalin
Dni robocze / 9:00 — 17:00
Soboty i niedziele / Nieczynne
Kaszubska 10, lokal 14
75-078 Koszalin
Śledź na Facebooku
menu