Jeśli opóźnienia w spłacie kredytu/ów były na tyle duże, że bank sprzedał dług do innego podmiotu to pojawi się problem związany z widnieniem takiego zobowiązania w rejestrach gospodarczych (BIG Infomonitor, ERIF, Krajowy Rejestr Długów). Od pewnego czasu podmioty te muszą wymieniać się informacjami między sobą, dlatego wystarczy złożyć wniosek do dowolnej wymienionej instytucji. Należy zawsze sprawdzić swoje dane w takim rejestrze. W rejestrach gospodarczych widnieją przede wszelkie zobowiązania (pozabankowe), których wysokość przekracza 200 zł. i 30 dni. Są to m. in. opóźnienie takie jak zaległe zobowiązania m. in. za rachunki telefoniczne, telewizje kablową, cyfrową, mandaty, zaległe podatki, zobowiązania wobec osób fizycznych, wobec których sąd wydał tytuł wykonawczy stwierdzający zaległość tj. wyrok sądowy lub ugodę zawartą przed sądem, opatrzone klauzulą wykonalności).
Dlatego każda osoba, która zamierza ubiegać się o kredyt powinna sprawdzić swoją historię kredytową w BIK i ewentualnie Bankowym Rejestrze oraz w rejestrach gospodarczych. W przypadku wystąpienia negatywnych wpisów należy je wykreślić.
Mniejsze szanse na otrzymanie kredytu są również wtedy, kiedy w BIK widnieją pożyczki w instytucjach pozabankowych, zarówno w trakcie spłaty jak i zamknięte. Takie zobowiązania również należy wykreślić.