Rodzinny kredyt mieszkaniowy to program rządowy skierowany do osób, które posiadają zdolność kredytową, ale nie mają środków na pokrycie wymaganego przez bank wkładu własnego. Umożliwia uzyskanie kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości dzięki gwarancji BGK, z dodatkowymi korzyściami dla rodzin z dziećmi.
W dniu 01.10.2021 Sejm uchwalił Ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym zwanym rodzinny kredyt mieszkaniowy ( RKM). Ustawa weszła w życie 27.05.2022 r. 01.03.2023 r. nastąpiła nowelizacji ustawy, w której dokonano szeregu zmian. Organem, który w imieniu państwa zajmować będzie się całym programem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, zwanym bankiem kredytującym.
W dniu 01.03.2023 nastąpiła nowelizacja Ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Wprowadzono kilka poprawek i doprecyzowano niektóre jej zapisy. Kolorem czerwonym zaznaczyłem wprowadzone najistotniejsze zmiany. Dla łatwiejszego dostrzeżenia różnic pomiędzy poprzednią i obecną wersją ustawy dołączyłem poniższą tabelę.
Na dzień dzisiejszy w siedmiu bankach można składać wnioski o kredyt hipotecznym w tym programie.
Dlatego należy przed podjęciem decyzji o nabyciu nieruchomości bez wkładu własnego przeanalizować spełnienia kryteriów dochodowych pod kontem tylko tych banków.
Na dzień dzisiejszy (IV kwartał 2024 r.) wnioski w programie RKM można składać do następujących banków:
Ale uwaga! Banki te mają często różne podejście do interpretacji przepisów wynikających w ustawy. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego należy sprawdzić w którym banku będzie można zrealizować sfinansowanie transakcji w konkretnej sytuacji klienta. Przykład jednego z takich różnych stanowisk banków dotyczących rozdzielności majątkowej znajdziesz tutaj >>>
Wsparcie to będzie odbywało się w dwóch formach.
Przykład 1
500 tys. – cena zakupu nieruchomości 0 tys. – wkład własny klienta
100 tys. – gwarancja BGK 500 tys. – wysokość kredytu udzielonego przez bank
Przykład 2
500 tys. – cena zakupu nieruchomości 50 tys. – wkład własny klienta
50 tys. – gwarancja BGK, ponieważ max. kwota wkładu klienta i gwarancji to 20% kosztów inwestycji a 500 tys. cena zakupy x 20% to 100 tys. – 50 tys. wynosi wkład klienta. 450 tys. – wysokość kredytu udzielonego przez bank
Przykład 3
500 tys. – cena zakupu nieruchomości 99 tys. – wkład własny klienta
1 tys. – gwarancja BGK, ponieważ max. kwota wkładu klienta i gwarancji to 20% kosztów inwestycji a 500 tys. cena zakupy x 20% to 100 tys. – 99 tys. wynosi wkład klienta. 401 tys. – wysokość kredytu udzielonego przez bank
Aby skorzystać z gwarancji państwa na pokrycie wkładu własnego należy spełnić szereg kryteriów. Są to:
1. Cena nabycia nieruchomości.
2. Sytuacja rodzinna.
3. Cel kredytowania.
4. Posiadane inne nieruchomości obecnie i w przeszłości.
Aby skorzystać z drugiej formy wsparcia programu tj. spłaty części kredytu przez państwo należy spełnić dwa warunki:
1. Warunek narodzenia drugiego lub kolejnego dziecka.
2. Nie można być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej, niż to zakupione w ramach Programu Mieszkanie bez wkładu własnego.
Mogą z niego skorzystać single, małżeństwa, rodziny wielodzietne jak i osoby będące w związku nieformalnym posiadające jedno wspólne dziecko.
Nie mogą uczestniczyć w programie osoby będące w związku nieformalnym bez dzieci lub posiadające dziecko lub dzieci z poprzedniego związku, jeśli dzieci te nie są pod opieką prawną i nie mieszkają z wnioskodawcą kredytu ze wsparciem państwa. Rozwiązaniem jest wtedy zakup nieruchomości na jedną z osób tj. singla. W programie nie ma możliwości przystąpienia do kredytu innych osób – współkredytobiorców tak jak to jest w standardowym kredycie hipotecznym bez dopłat.
Wsparcie będzie przysługiwało kredytobiorcy, który spełnia następujące kryteria:
a) posiada obywatelstwo polskie albo
b) nie posiada obywatelstwa polskiego i jednocześnie prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą takie obywatelstwo, a gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest mu udzielany wspólnie z tą osobą.
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest udzielony w celu pokrycia całości albo części wydatków przeznaczonych na:
Ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące ceny nabywanej nieruchomości.
Programie nie ma ograniczenia powierzchni użytkowej nabywanej nieruchomości czy budowy domu.
Aby móc składać wnioski o gwarantowany kredyt mieszkaniowy należy spełniać następujące kryteria dotyczące posiadanej nieruchomości:
Wyjątki do pkt 1 i 2.
Ale jeśli skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy wchodzi:
Spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego zalicza się w pierwszej kolejności na poczet spłaty części tego kredytu objętej gwarancją. Spłaty pomniejszają wysokość części objętej gwarancją. Z dniem spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w wysokości objętej gwarancją, gwarancja wygasa.
Z tytułu udzielenia gwarancji BGK pobiera od kredytobiorcy jednorazową opłatę prowizyjną w wysokości 1,0%. Liczy się to od kwoty objętej tą gwarancją części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Wniesienie opłaty prowizyjnej jest warunkiem udzielenia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.
W przypadku, jeśli bank w swojej ofercie kredytu RKM posiada dodatkowe koszty – prowizję lub ubezpieczenie, które w standardowym kredycie hipotecznym dolicza do kredytu to klient musi zapłacić je koszt gotówką.
Klient poniesie ponadto niższy koszt odsetek od kredytu, związany z zastosowaniem przez bank marży jak dla oferty z wkładem własnym 20% w standardowym kredycie hipotecznym. W niektórych bankach marża dla RKM została ustanowiona dodatkowo na niższym poziomie jak dla standardowego kredytu mieszkaniowego z 20% wkładem własnym.
Ustawa wprowadziła ograniczenie, związane z wykorzystaniem nieruchomości nabytej lub wybudowanej dzięki skorzystaniu ze środków z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Jest nim brak możliwości wykorzystanie nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej. Zarówno tylko zarejestrowanie działalności gospodarczej jak i jej prowadzenie w nieruchomości nabytej w programie RKM wiąże się z utratą prawa do dopłaty odsetek. Ale uwaga! Jest jeden wyjątek. Jeśli kredytobiorca spłacił kapitał w wysokości odpowiadającej gwarancji, udzielonej do RKM. Dotyczy to wszystkich kredytów, które przekroczyły 80% wartości nieruchomości w momencie uzyskania kredytu RKM. W dniu, w którym kredytobiorca spłaci kredyt do wysokości 80% wartości nieruchomości może zarejestrować lub rozpocząć prowadzenie działalności w nieruchomości nabytej w RKM. Można przyspieszyć spełnienie tego warunku poprzez nadpłacenie kredytu.
W przypadku występowania rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami podejście banków może się różnić. Poniżej tabela przygotowaną przez pośrednika finansowego Expander w której zamieszczone zostały informacje na ten temat.
1) kredytobiorca nie musi posiadać minimalnej wysokości wkładu własnego;
2) kredyt udzielany jest tylko w walucie polskiej;
3) okres kredytowania musi być dłuższy niż 15 lat.
Druga część programu skierowana jest do osób planujących powiększenie liczbę dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym. Program ten związany jest ze spłatą części kredytu przez państwo.
BGK dokona na rzecz kredytobiorcy spłaty rodzinnej po spełnieniu następujących łącznie czterech poniższych kryteriów:
Aby uzyskać określoną dopłatę do kredytu należy spełnić warunki:
Przykład 1
Małżeństwo lub partnerzy posiadają jedno dziecko w chwili uzyskania RKM. Jeśli w trakcie spłaty kredytu urodzi im się drugie dziecko to państwo spłaci za nich 20 tys. kredytu. Jeśli urodzi im się trzecie dziecko to państwo spłaci 60 tys. kredytu. Jeśli urodzi się kolejne dziecko to spłaci 60 tys. za każde dziecko
Przykład 2
Małżeństwo lub partnerzy posiadają dwójkę dziecko w chwili uzyskania RKM. W trakcie spłaty kredytu urodzi im się trzecie dziecko to państwo spłaci za nich 60 tys. kredytu. Jeśli urodzi im się czwarte dziecko to państwo spłaci kolejne 60 tys. kredytu.
Ustawa z dnia 26 maja 2023 o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Ustawa z dnia 1 października 2021 o rodzinnym kredycie mieszkaniowym.
1. Czy obowiązują kryteria wieku kredytobiorców oraz limity powierzchni nabywanego mieszkania? Nie, ustawa nie określa limitu wieku kredytobiorcy oraz powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania, finansowanego gwarantowanym kredytem mieszkaniowym.
2. Czy osoby w związku nieformalnym mogą brać udział w programie RKM? Tak, jeżeli osoby będące w związku nieformalnym wychowują wspólnie dziecko/dzieci. W przypadku osób, będących w związku nieformalnym, niewychowujących wspólnie dziecka, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.
3. Jeśli posiadam już kredyt na inne mieszkanie, to czy mogę skorzystać z programu RKM? Tylko nowe kredyty są objęte gwarancją, a nie już te udzielone. Warunkiem otrzymania gwarancji, która zastępuje wkład własny jest brak prawa własności do innego mieszkania lub domu. Wyjątkiem stanowią rodziny z co najmniej dwójką dzieci oraz musi być spełniony wymóg maksymalnej pow. użytkowej nieruchomości.
4. Jeśli posiadam już kredyt hipoteczny na nieruchomość nabytej w standardowym kredycie to czy mogę uzyskać spłatę rodzinną za powiększenie rodziny o kolejne dziecko? Nie, spłata rodzinna występuje tylko przy kredytach w ramach Programu Mieszkanie bez wkładu własnego.
5. Czy kredyt na zakup działki budowlanej wraz z budową domu podlega programowi RKM? Tak, program obejmuje kredyt na wydatki związane z zakupem działki oraz budowania na niej domu.
6. Jeśli wcześniej byłam/em właścicielem mieszkania, ale już je sprzedałam/em to czy mogę skorzystać z programu RKM? Tak, warunkiem koniecznym, aby otrzymać wsparcie w ramach gwarancji wkładu własnego jest brak własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby wchodzące w skład danego gospodarstwa domowego (wyjątek stanowią rodziny z co najmniej 2 dzieci). Warunek ten nie odnosi się do posiadania prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego w przeszłości, chyba że zbycie nieruchomości nastąpiło w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.
7. Jeśli jestem właścicielem nieruchomości, spełniającym warunki programu RKM, ponieważ mam 2 dzieci to czy mogę po zakupie drugiej nieruchomości po urodzeniu kolejnego dziecka skorzystać z części programu tj. spłaty rodzinnej? Aby skorzystać z drugiej części programu tj. spłaty części kredytu przez państwo po urodzeniu kolejnego dziecka nie można być właścicielem innej nieruchomości, poza tą nabytą w programie o RKM. Należy sprzedać posiadaną nieruchomości przed złożeniem wniosku o dopłatę za urodzenie dziecka. Należy też pamiętać, że wyznaczony jest roczny okres na wypłatę dopłaty i liczony jest od dnia narodzenia dziecka. Nie można też tej nieruchomości darować osobom w I i II grupie pokrewieństwa. Należy tez pamiętać, że nie można nadpłacać kredytu w pierwszych trzech latach jego spłaty, jeśli chce się skorzystać ze spłaty rodzinnej.
8. Czy mogę skorzystać z programu RKM, jeśli w przeszłości korzystałem z programu Rodzina na Swoim lub Mieszkanie dla Młodych? Tak, udział w programach mieszkaniowych funkcjonujących w przeszłości (Mieszkanie dla Młodych, Rodzina na Swoim) nie wyklucza udziału w rządowym programie gwarancji zastępującej udział własny kredytobiorcy, pod warunkiem, że spełnia się teraz warunek brak prawa własności do innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjątkiem stanowią rodziny z co najmniej 2 dzieci, oni mogą posiadać mieszkanie o określonej powierzchni.
9. Czy obcokrajowiec może skorzystać z programu RKM? Jakie wymogi musi spełnić? Tak, obcokrajowcy mogą ubiegać się o kredyt w ramach RKM. Muszą jednak spełniać określone warunki w ustawie:
1. Jeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium Polski wspólnie z osobą
posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytu
2. W przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium Polski, nie ma takiego
wymogu. Także singiel nieposiadającemu obywatelstwa polskiego może starać się o kredyt.
Uwaga! Skorzystanie ze spłat rodzinnych możliwe jest wyłącznie w sytuacji prowadzenia gospodarstwa domowego na terytorium Polski oraz nieposiadania lokalu mieszkalnego innego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego