12 czerwca 2020

Kredyt na zakup apartamentu

Osobom zainteresowanym inwestycją związaną z wynajmem apartamentów, proponuję kredyt hipoteczny na zakup lokali nad morzem w górach lub innych atrakcyjnych miejscach turystycznych naszego kraju.

Czy są różnice w kredytach na zakup apartamentu, a nabyciem mieszkania w bloku?

W zależności od banku, w którym składać będziemy wniosek różnice mogą być bardzo istotne. Apartamenty występują albo jako lokale mieszkalne, albo jako lokale użytkowe. Pozornie lokale te niczym  się od siebie nie różnią – wyglądają tak samo i taką samą mają funkcję. Jednak lokale mieszkalne objęte są stawką VAT w wysokości 8%, natomiast lokale użytkowe o funkcji mieszkalnej – 23%. Po tym najłatwiej poznamy z jakim rodzajem nieruchomości mamy do czynienia.

Jakie są warunki finansowanie takich lokali?

Na lokale mieszkalne ze stawką 8% VAT możemy uzyskać kredyt hipoteczny w większości banków. Jednak i tu występują pewne ograniczenia. Niektóre banki nie chcą kredytować inwestycji w tak zwanych kondohotelach. Określenie „kondohotel” jest różnie interpretowane przez pracowników banków. Jedni określają to jako obiekty, w których występują lokale użytkowe o funkcji mieszkalnej ze stawką 23% VAT. Inni natomiast, jako kondohotele określają obiekty, w których oprócz lokali mieszkalnych ze stawką 8% VAT znajduje się recepcja i zaplecze, tj. SPA, baseny czy restauracje.

Oferta kredytowa na apartamenty ze stawką 23% VAT (będącymi lokalami użytkowymi o funkcji mieszkalnej) jest zdecydowanie mniej korzystna. Ogranicza się głównie do kredytów inwestycyjnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do niedawna dwa banki miały w swojej ofercie kredyty na te lokale, skierowane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie tylko w jednym banku możemy sfinansować zakup takiej nieruchomości.

Czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może sfinansować nabycie lokalu użytkowego o funkcji mieszkalnej ze stawką 23%?

Poza ofertą jednego banku alternatywą jest tzw. pożyczka hipoteczna, udzielana pod zabezpieczenie innej nieruchomości mieszkalnej. Ten rodzaj pozyskania środków ma swoje wady. Jest droższy od kredytu na cele mieszkaniowe od 2% do 3%. Nie każda osoba dysponuje nieruchomością o określonej wartości, która nie byłaby obciążona hipoteką. Pożyczka hipoteczna udzielana jest do 20 lat, maksymalnie do 70% wartości nieruchomości oszacowanej przez bank. Dzięki pożyczce hipotecznej można natomiast sfinansować 100% wartości nabywanego apartamentu. Jest to propozycja dla osób które nie dysponują żadną gotówką, ale maja nieruchomość nie obciążona hipoteką o wartości wyższej od nabywanej nieruchomości.

Czy można nabyć apartament za granicą?

Nie ma możliwości nabycia nieruchomości za granicą, zaciągając kredyt na ten cel w jakimkolwiek banku w Polsce. Można natomiast taką inwestycję sfinansować poprzez pożyczkę hipoteczną. 

Jeden z banków w Polsce posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości za granicą pod zabezpieczenie nieruchomości w Polsce. Warunki kredytowania są takie same jak nabycie nieruchomości w naszym kraju.

Zobacz inne wpisy

Messenger
artur@tomaszewskikredyty.pl
+48 601 643 088
Artur Tomaszewski
Kaszubska 10, lokal 14
75-036 Koszalin
Dni robocze / 9:00 — 17:00
Soboty i niedziele / Nieczynne
Kaszubska 10, lokal 14
75-078 Koszalin
Śledź na Facebooku
menu