12 czerwca 2020

Kredyt na zakup apartamentu

Osobom zainteresowanym inwestycją związaną z wynajmem apartamentów, proponuję kredyt hipoteczny na zakup lokali nad morzem w górach lub innych atrakcyjnych miejscach turystycznych naszego kraju.

Czy są różnice w kredytach na zakup apartamentu, a nabyciem mieszkania w bloku?

W zależności od banku, w którym składać będziemy wniosek różnice mogą być bardzo istotne. Apartamenty występują albo jako lokale mieszkalne, albo jako lokale użytkowe. Pozornie lokale te niczym  się od siebie nie różnią – wyglądają tak samo i taką samą mają funkcję. Jednak lokale mieszkalne objęte są stawką VAT w wysokości 8%, natomiast lokale użytkowe o funkcji mieszkalnej – 23%. Po tym najłatwiej poznamy z jakim rodzajem nieruchomości mamy do czynienia.

Jakie są warunki finansowanie takich lokali?

Na lokale mieszkalne ze stawką 8% VAT możemy uzyskać kredyt hipoteczny w większości banków. Jednak i tu występują pewne ograniczenia. Niektóre banki nie chcą kredytować inwestycji w tak zwanych kondohotelach. Określenie „kondohotel” jest różnie interpretowane przez pracowników banków. Jedni określają to jako obiekty, w których występują lokale użytkowe o funkcji mieszkalnej ze stawką 23% VAT. Inni natomiast, jako kondohotele określają obiekty, w których oprócz lokali mieszkalnych ze stawką 8% VAT znajduje się recepcja i zaplecze, tj. SPA, baseny czy restauracje.

Oferta kredytowa na apartamenty ze stawką 23% VAT (będącymi lokalami użytkowymi o funkcji mieszkalnej) jest zdecydowanie mniej korzystna. Ogranicza się głównie do kredytów inwestycyjnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do niedawna dwa banki miały w swojej ofercie kredyty na te lokale, skierowane do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie w żadnym z tych banków nie możemy sfinansować zakup takiej nieruchomości.

Czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może sfinansować nabycie lokalu użytkowego o funkcji mieszkalnej ze stawką 23%?

Dla tych osób istnieje tylko jedna możliwość sfinansowania takiej inwestycji pożyczką hipoteczną, udzielaną pod zabezpieczenie innej nieruchomości mieszkalnej. Ten rodzaj pozyskania środków ma swoje wady. Jest droższy od kredytu na cele mieszkaniowe od 2% do 3%. Nie każda osoba dysponuje nieruchomością o określonej wartości, która nie byłaby obciążona hipoteką. Pożyczka hipoteczna udzielana jest do 20 lat, maksymalnie do 70% wartości nieruchomości oszacowanej przez bank. Dzięki pożyczce hipotecznej można natomiast sfinansować 100% wartości nabywanego apartamentu. Jest to propozycja dla osób które nie dysponują żadną gotówką, ale maja nieruchomość nie obciążona hipoteką o wartości wyższej od nabywanej nieruchomości.

Czy można nabyć apartament za granicą?

Nie ma możliwości nabycia nieruchomości za granicą, zaciągając kredyt na ten cel w jakimkolwiek banku w Polsce. Można natomiast taką inwestycję sfinansować poprzez pożyczkę hipoteczną. 

Jeden z banków w Polsce posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości za granicą pod zabezpieczenie nieruchomości w Polsce. Warunki kredytowania są takie same jak nabycie nieruchomości w naszym kraju.

Zobacz inne wpisy

Messenger
artur@tomaszewskikredyty.pl
+48 601 643 088
Artur Tomaszewski
Kaszubska 10, lokal 14
75-036 Koszalin
Dni robocze / 9:00 — 17:00
Soboty i niedziele / Nieczynne
Kaszubska 10, lokal 14
75-078 Koszalin
Śledź na Facebooku
menu