Od 1 czerwca 2024 r. wchodzą ważne przepisy,które dotyczą każdego z nas. O tego dnia, jeśli ktoś wyłudzi na nas kredyt a będziemy mieli zastrzeżonym numerem PESEL to nie musimy go spłacać. Banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej został zastrzeżony.
Jakie sprawy można załatwić z zastrzeżonym numer PESEL
Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może załatwić:
- sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów),
- sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty),
- udział w wyborach,
- ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy),
- korzystanie z profilu zaufanego,
- podróżowanie (np. przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych),
- wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy),
- korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).
Jakich spraw nie można załatwić z zastrzeżonym numerem PESEL
Zastrzegając swój numer PESEL nie będzie można wykonać wielu czynności. Np.
Czego nie będzie można zrobić u notariusza:
- nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich;
- sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich.
Czego nie będzie można zrobić w banku:
- zaciągnąć kredyt;
- zaciągnąć pożyczki;
- otworzyć konto;
- uzyskać dostęp do bankowości elektronicznej
- wypłacić w placówce banku gotówki powyżej pewnych kwot.
Jak załatwić sprawy z zastrzeżonym numerem PESEL
Nie załatwisz powyższych spraw, jeśli Twój numer PESEL będzie zastrzeżony. Zastrzeżenie możesz w każdej chwili cofnąć. Wystarczy przed rozpoczęciem załatwienia spraw w banku lub u notariusza odwołać zastrzeżenie. Online jest to możliwe także w trakcie załatwiania spraw, gdyż odbywa się w czasie rzeczywistym a tylko jeśli korzystając z serwisu mObywatel.gov.pl, aplikacji mObywatel. Można też to zrobić osobiście w urzędzie gminy, ale przed wizyta w banku lub u notariusza. Po dokonaniu czynności notarialnej lub załatwienia sprawa a banku numer PESEL będzie można ponownie zastrzec.